poniedziałek, 3 października 2016

"Czerwona królowa" - Victoria Aveyard

"Ten świat jest równie piękny, co niebezpieczny. Ludzi, którzy popełniają błędy, po prostu się eliminuje."


Mare Molly Barrow żyje w Nowej Erze. Erze która łączy ze sobą przeszłość z przyszłością.

Świat jest podzielony na dwie społeczności Srebrnych i Czerwonych.

Srebrni - Osoby z srebrną krwią są Panami Świata. Obdarzeni dodatkowymi mocami sprawują władzę nad światem. Wiodą dostojne życie w luksusie, est to bogata część społeczeństwa, w której niczego nie brakuje.
Czerwoni.- Jest to bardzo biedna część społeczeństwa. W ich żyłach płynie czerwona krew, nie posiadają żadnych mocy. Traktowani jako słudzy srebrnych, prowadzą bardzo biedne życie.
Nic nie wzbudza u nich większego lęku niż osiągnięcie pełnoletności. Jeżeli do tego czasu nie znajdzie się pracy zostaje się zsyłanym do wojska.  Wojsko wróży rychłą śmierć i tylko nie licznym udaje wrócić się do domu.
Taki też los czeka Mar. Dziewczyna nie posiada pracy, a już nie długo osiągnie pełnoletność.
Jednak los ma wobec niej inne plany. Pewnego dnia okazuje się że dostała pracę na dworze króla. Jednak nic nie może być takie prosta jak się wydaje. Mare Molly Barrow nie jest zwykłą Czerwoną. Pomimo tego że w jej żyłach płynie czerwona krew, a nie srebrna. Mare ma posiada moc, której nikt nie jest w stanie wytłumaczyć. Życie dziewczyny z dnia na dzień robi się bardziej pogmatwane. W między czasie rodzi się bund: "Powstaniemy. Czerwoni niczym świt." 


Czas spędzony z tą książką uważam w stu procentach za udany. Książka ma  dość bardzo popularną tematykę dystopii, gdzie jedna rasa przewyższa nad inną i próbuje ją zdominować, stłamsić w ostateczności zniszczyć. Koniec końców wszystko ma swój schemat. Bund, Rewolucja, Wojna.  Jest wiele książek z takim samym schematem. jednak książka sama w sobie musi mieć siłę przebicia. I tak właśnie się dzieje. Książka zapada w pamięci. Autorka nie pozwala nam na chwilę wytchnienia. Akcja w książce nieustannie trwa i trzyma w napięciu. Nigdy nic nie wiadomo, większość bohaterów na co dzień zakłada maski. Podczas czytania cytat "Każdy może zdradzić każdego." nabiera głębszego znaczenia.  Świat w książce to same Intrygi, Kłamstwa i Manipulacje, które z biegiem akcji przeradzają się w coś większego.
Wiele osób pewnie będzie dopatrywało się większych podobieństw, zapożyczeń do innych książek. Ja jednak uważam że nikt tego nie znajdzie. Jest to całkiem coś innego. Ksiązka wciąga czytelnika od samego początku do końca. Książka ma w sobie tyle akcji, że trudno ją odstawić nie wspominając że pochłania czytelnika. Jak dla mnie nic dodać nic ująć. Polecam ją każdemu. 


Cytaty:


"Dawno temu tata nazwał nas mrówkami, czerwonymi mrówkami prażącymi się w srebrnym słońcu. Niszczy nas potęga innych, przegrywamy walkę o nasze prawa, ponieważ nie jesteśmy nadzwyczajni."
 

"
W opowieściach, baśniach i legendach zawsze pojawia się jakiś bohater, który przybywa na ratunek. Jednak wszyscy moi bohaterowie albo odwrócili się ode mnie, albo umarli. Nikt mnie nie uratuje."


" Taka jest nasza natura - powiedział Julian. - Niszczymy. To cecha charakterystyczna ludzkiego rodzaju. Niezależnie od koloru krwi, zawsze upadamy "

Tytuł: Czerwona królowa
Autor: Victoria Aveyard
Tłumaczenie: Adriana Sokołowska-Ostapko
Cykl: Czerwona Królowa (tom 1)
Wydawnictwo: Moondrive, Otwarte
Ilość stron: 488
Moja ocena: 8/10

2 komentarze: