środa, 12 października 2016

"Ogniste Oczyszczenie" - Francesca Haig - Book Tour

Na samym początku chciała bym podziękować za możliwość w uczestniczeniu w Book Tour.
Zapisać można było się na blogu Książki Moni.

Mam manię czytania opisu z tyłu książki. Jest to jeden z wielu czynników który decyduje czy kupię daną książkę. Zapisywałam się do udziału w BT na ślepo. Stwierdziłam że skoro ma być zabawa, to będzie ciekawiej jeżeli nie będę wiedziała nic o książce.
Tak też właśnie pierwszą rzeczą jaką zrobiłam po dostani książki był jej opis.
Świat dzieli się na dwie epoki, przed wybuchem i po wybuchu.
Wielki wybuch zmienia wszystko.  Na świat przychodzą bliźnięta. Zawsze jest to chłopiec i dziewczynka. Jedno z nich jest idealną  Alfą a drugie zmutowaną Omegą.
Dzieci rodzą się razem i umierają razem.
Młode Omegi jeszcze jako małe dzieci są odseparowane od rodzin i świata. Każdy z nich nosi na czole piętno i wiedzie bardzo nędzne życie. Alfy natomiast żyją w dostatku, mają przyjemnie i wygodne życie, nie muszą martwić się o nic. Wychowują się z dala od swojego zmutowanego rodzeństwa.
Jednak Cass i Zach są idealni. Po ich urodzeniu nie wiadomo które z nich jest Alfą a które Omegą.
Jednak że Cass i Zacha wiedzą które z nich jest Omegą.

Cass w wieku trzynastu lat została odizolowana od swojego domu. Zmuszona opuścić wioskę Alf i przenieść się do osady Omeg samotnie rozpoczyna wędrówkę.  
Po kilku latach Zacha zamyka siostrę w przechowalni dla Omeg. Tam dziewczyna spędza około trzech lat.  Podczas ucieczki ratuje Kimę.


Czy uda się im zwycięsko przejść próbę, którą szykuje im los?
Cass- Jest wizjonerką dzięki czemu nie posiada żadnych widocznych dla oka deformacji ciała. To odważna dziewczyna z wielkim ciężarem na swych barkach. jest głównym narratorem powieści. Wszystkie zdarzenia opisywane są z jej punktu widzenia. Jest bardzo dojrzała jak na swój wiek i

Zach- Na początku jest to w miarę dobry chłopak. Czuły i martwi się o siostrę. Jednak chce wieść życie jak prawdziwy alfa. Jest bardzo przebiegły i podstępny. Z biegiem czasu staje się kimś bardzo ważnym, największym zagrożeniem dla Omeg.  ma bardzo podły charakter.

Kima- Jest to bohater o czystej karcie. Nic o sobie nie pamięta i podczas rozwoju wydarzeń poznajemy go dokładnie. Nie ma żadnych tajemnic jak i sekretów.  Nie pamięta niczego co się działo zanim ocaliła go Cass i tego jak a na imię. Chłopak Omega nie posiada ręki i ma wypalone piętno na czole. Poznajemy go jako miłego, sympatycznego bohatera. Pod koniec książki dowiadujemy się o nim nieco więcej.

Kobziarz- Przywódca ruchu oporu Omeg. Tak jak Kima nie posiada on ręki. Jednak jest bardzo sprytny i silny. Jest to postać pewna siebie i swoich decyzji. Kieruje się dobrem innych i całkowicie poddaje się roli przywódcy.


Zoe- Siostra Kobziarza. Jest bardzo podobna do swojego brata, jest bardzo zwinna i podstępna. Uciekła z domu w dniu w którym jej brat został zmuszony do odejścia z Osady w której się wychowywali. Jej charakter mówi sam za siebie. Pomimo swojej postawy jest miłą i bardzo spostrzegawczą osobą.

 Wszystko w tej książce mi się podoba. Począwszy od pomysłu przez styl  pisania i pomysłowość skończywszy na zakończeniu.
Uwielbiam każdego z bohaterów.  I to oni najbardziej mnie urzekli. Oczywiście nie pomijając pomysłowości.  Żałuję tylko że podczas czytania było mi łatwo odłożyć książkę.  To jest jej jeden minus jeżeli chodzi o mnie.
Całość natomiast jest bardzo fajnie ujęta. w większej części książki ( około stu stron) jest opis z dzieciństwa głównej bohaterki.W książce bardzo rzadko występuje dialog, co mnie nawet cieszy.   Książka nie nudzi jednak też nie uzależnia od siebie.  Polecam każdemu, Jest ona idealna dla młodzieży jak i dla dorosłych.


Ogniste oczyszczenie


Cykl: Ogniste oczyszczenie
(tom 1) Wydawnictwo: Uroboros
Moja ocena: 9/103 komentarze:

 1. Super, mi książka również przypadła do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 2. też nie kupię książki bez czytania opisu ;) okładka jest ważna, ale może mylić ;)
  http://justboooks.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja nie czytam opisu książki podczas kupowania. Niekiedy jest tak, że opis nie oddaje tego co jest w książce. Sugeruję się bardziej opiniami innych i później opisem.

  OdpowiedzUsuń