czwartek, 20 października 2016

"Wojownicy. Ucieczka w dzicz" - Erin Hunter

"Cztery Klany, Jedno Przeznaczenie." 

Powieść "Wojownicy. Ucieczka w dzicz" jest niezwykła. Stwierdzenie, że jest równie dobra, co Harry Potter czy Władca Pierścieni jest w pełni zasłużone. Erin Hunter idealnie opisał świat dzikich kotów i panujące tam prawo.
 


Od wieków cztery klany wojowniczych kotów dzielą las według praw ustalonych przez ich przodków. Jednak jeden z klanów nie ma zamiaru ulegać odwiecznemu prawu. Stwarza w ten sposób zagrożenie i zaburza porządek pozostałym.
Pewnego dnia w lesie pojawia się kot Dwunożnych. Z pozoru zwyczajny, rozpieszczony burek, jednak to o nim mówiło proroctwo i który ma odmienić losy klanu. Rdzawy po przystąpieniu do Klanu Pioruna przybiera imię Ognista Łapa. Od tej pory uczy się na Wojownika Klanu Pioruna.
Z dnia na dzień sytuacja w klanie staje się beznadziejna.
Brakowało młodych kociąt, nadchodziły trudne czasy w których upolowanie zwierzyny będzie bardzo trudne do tego pogłębiał się konflikt z Klanem Cienia.


Przywódczyni Klanu Pioruna Błękitna Gwiazda i jej dumni wojownicy Tygrysi Pazur i Lwie serce i inni, nie poddadzą się bez walki. Będą bronić za wszelką cenę swoich młodych i pobratymców nawet za cenę swego życia. Las dzieli się cztery klany: 

Klan Pioruna- Jest tematem przewodnim w książce. Z każdą stroną poznajemy jego dzieje i zasady. Ceni się w nim najbardziej Lojalność wobec Klanu. Jest idealnie ze sobą zgrany pomimo małej ilości młodych kociąt i  zmniejszającej się ilości pożywienia. Nadchodzą ciężkie czasy dla tego Klanu. Według przepowiedni: Tylko ogień ocali ich klan.

Klan Rzeki- Losy tego klanu nie są nam bliżej ukazane. Jest to wojowniczy klan którego głównym celem jest obrona swoich. Z tego też wynika ich podległość Klanowi Cienia.


Klan Cienia- Sprawuje władzę w najmroczniejszej części lasu. Zimne północne wiatry wiejące nad terytorium Klanu Cienia studzą serca tych kotów. Jest bardzo gwałtowny i przebiegły. Nie ma zamiaru dalej podporządkowywać się panującemu prawu. Ich przywódca Złamana Gwiazda jest kotem bezwzględnym.

 
Klan Wiatru. - Jest bardzo liczny i żyje na wyżynach od pokoleń. W książce jest tylko kilka odniesień do niego. Jednym z nich jest fakt, że został przepędzony z swojego terytorium przez Klan Cienia.


 
W książce jest też mowa o Klanie Gwiazd- Plemię niebiańskich wojowników, czuwających nad wszystkimi kotami Klanu Pioruna, można je ujrzeć na Srebrnej Skórze. Srebrna Skóra to zwarta grupa gwiazd, którą widać na niebie co noc. Każda gwiazda to wojownik Klanu Gwiazdy.

"W każdym obecnie żyjącym kocie pozostały ślady wszystkich wielkich kotów. Nie bylibyśmy nocnymi myśliwymi bez naszych przodków z Klanu Tygrysa, a nasza miłość do ciepła słońca pochodzi od Klanu Lwa."
Akcja książki jest dynamiczna, nie ma w niej zwolnień. Czyta się ją w piorunującym tempie i z wielkim zaciekawieniem, które jak przystało na idealną książkę nie odpuszcza czytelnika aż do końca. Język powieści jest bardzo zrozumiały i ciepły. Idealnie wyważona fabuła, wystarczająco ciekawa i przemyślana, która wciąga czytelnika w swoje sidła. Czytając z niecierpliwością śledzimy tekst. Barwne opisy akcji, lojalność, szacunek do osób starszych, wojowników i wrogów czynią z tej książki wzór do postępowania dla młodych ludzi.
Pierwsze opisy kotów, lasu czy hierarchii panującej w klanie jest idealnym pomysłem  autora, żeby wprowadzić czytelnika w te magiczne miejsce książki.


 Główny bohater Ognista Łapa nie jest typowym idealnym wojowniczym kotem. Ma swoje wady, słabości czy się czegoś boi lecz z tym walczy sprawia że jest wyjątkowy. Cechy charakteru kotów możemy porównać z ludzkimi. Koty są charakterystycznie wykreowani. Każdy z nich ma idealnie przedstawioną swoją osobowość. To czyni z niej coś więcej niż zwykłą książkę o kotach.

Powieść ta jest idealna dla wszystkich, począwszy od najmłodszych po młodzież do dorosłych.
Książka skradła moje serce i pozostanie w nim na długo. Jestem pewna że i na was zrobi wrażenie.


Tytuł:Wojownicy. Ucieczka w dzicz
Cykl: Wojownicy
(tom 1)
Wydawnictwo: Nowa Baśń
Moja ocena: 10/10
Bardzo dziękuję Wydawnictwo Nowa Baśń za książkę.


4 komentarze: