niedziela, 9 lipca 2017

„Olga i Osty” – Agnieszka Hałas

Kogo odnajdziesz po drugiej stronie lustra?

Olga Pańkowska to nieśmiała marzycielka, której niezbyt się wiedzie w życiu. Pewnego dnia ratując bezpańskiego kota, trafia do baśniowego świata i zostaje gospodynią w domu czarodzieja. Jednak tak naprawdę ta historia zaczyna się znacznie wcześniej – w dzieciństwie Olgi, zanim jej rodzice się rozwiedli… Okazuje się, że magiczna rzeczywistość to tylko początek podróży, dzięki której Olga upora się z przeszłością i stanie się gotowa na pasjonujące, dorosłe życie.

Jest to dobra opowieść. Niestety o ile opis książki mi się spodobał i zachęcił do przeczytania tej opowieści tak sama książka nie za bardzo przypadła mi do gustu.

Akcja książki ciągła mi się w nieskończoność. Na samym początku powtarzałam sobie, że muszę dać tej książce czas, aby się rozkręciła, że z upływem stron akcja wciągnie mnie do swojego świata nie wypuści do samego końca. Niestety tak się nie stało, pomimo upływu stron książka mi się bardzo dłużyła.
Przeczytanie tej książki okazało się dla mnie wyzwaniem.
Oczekiwałam od niej więcej akcji i dynamiki, szybszego rozwoju wydarzeń. 


Na samym początku poznajemy Olgę i obserwujemy jak uczy się żyć pomiędzy dwoma światami. Akcja książki zaczyna się rozwijać i iść w wymarzonym przeze mnie kierunku rozwoju. Książka nabiera charakteru i jest ciekawa, a tu nagle wszystko wraca do początku. Bywają momenty, w których idzie usnąć.
Tak jak już wcześniej wspominałam opis mnie zachęcił. Spodziewałam się po nim czegoś w rodzaju: Biedna dziewczyna wkracza do niesamowitego i nierealnego świata, gdzie znajduje się w centrum wydarzeń. Myślałam, że będzie miała jasno określony cel, który za wszelką cenę postara się zrealizować. Moje przypuszczenia okazały się jednak mylne.

Nie mniej jednak książka posiada też swoje plusy.
Jej największym atutem jest wizja świata i niesamowite postacie. Są one najlepszym, co mogło być w tej książce. Oczywiście do fabuły też nie mam żadnych zastrzeżeń. Jest ona bardzo bogata i fascynująca do tego zmusza czytelnika do skupienia się na czytaniu (niestety jest to nie wykonalne).  Wątki fantastyczne czytało mi się bardzo dobrze, natomiast wątki psychologiczne do mnie nie przemawiały i mnie męczyły.

Książka jest pisana z czterech punktów widzenia: Piotra, Olgi, Dominika oraz Królowej Ostów.
Bohaterowie są dość dobrze wykreowani i zaprezentowani czytelnikowi. Podczas czytania miałam małe zawahania, co do nich. Niby ich lubiłam, podobał mi się bardzo ich wpływ na akcję, nie mniej jednak były momenty, kiedy mi się nudzili.

Podsumowując, książka nie wywarła na mnie wielkiego wrażenia i na pewno nie zostanie na długo w moich myślach. Skończyła się wraz z zamknięciem książki.  Nie trafi ona na pewno do mojej listu super książek.
Czytałam kilka recenzji na temat Olgi i Ostów. Zazwyczaj są one bardzo pozytywne. Może po prostu nie zrozumiałam jej za dobrze.
Tak też na pewno dam jej drugą szansę i postaram się ją przeczytać do końca po raz drugi. Jestem ciekawa, czy po upływie czasu spojrzę na tą opowieść z innej perspektywy.
Moja ocena tej książki to 5/10

10 komentarzy:

 1. Byłabym się, że ta książka okaże się zwyczajnie nudna. Chyba sie nie skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam obecnie tyle lektur na półce, że raczej się nie skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nigdy nie ciągnęło mnie do tej pozycji i chyba tak pozostanie. Pozdrawiam, Wielopasja

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka wydaje się być absolutnie o niczym - niestety!

  OdpowiedzUsuń
 5. Niestety nie czytałam a recenzja nie zachęca trudno pewno sie nie skusze choc gdybym ja kiedys wygrała pewno i tak bym przeczytała

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam już opinię na temat tej książki jednej z blogerek, które również uczestniczą w wydarzeniu Podaj link i muszę przyznać, że ona ukazała mi całokształt (o ile można to tak określić) tego tytułu, gdzie zostałam kupiona kilkoma aspektami. Także nie obawiam się tego, że przy jej lekturze trzeba się skupić i zrozumieć jej przekaz, bo to dla mnie pikuś. Nadal mam ją w planach czytelniczych!
  Pozdrawiam. :)
  BLUSZCZOWE RECENZJE

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy z nas inaczej odbiera dana książkę tak jak każdy z nas jest inny. Daj znać jak przeczytasz ta książkę. Jestem ciekawa twojej opinie na jej temat.

   Usuń
  2. Każdy z nas inaczej odbiera dana książkę tak jak każdy z nas jest inny. Daj znać jak przeczytasz ta książkę. Jestem ciekawa twojej opinie na jej temat.

   Usuń
 7. tylko 5/10? A myślałem, że będzie lepsza...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja ta książkę tak odebrałam.
   Moje koleżanki są nią zachwycone. Dlatego polecam ją przeczytać.

   Usuń