środa, 2 listopada 2016

I nie było już nikogo - Agatha Christie

Agathy Christie nie trzeba chyba nikomu przedstawiać J Jedna z najlepszych pisarek powieści kryminalnych XX w. Książka „I nie było już nikogo” jest jedną z najsłynniejszych w historii tego gatunku. 
Powieść zaczyna się przyjazdem 10 osób do nowoczesnej Willi na fikcyjną Wyspę żołnierzyków zaproszonych przez tajemniczego gospodarza – Pana Owena. Nadmienić trzeba, że wyspa jest odizolowana od świata zewnętrznego i można tam dotrzeć jedynie łodzią. Goście nie znają ani gospodarza ani siebie nawzajem. Pierwszego wieczoru pobytu makabryczny głos z gramofonu obwieszcza zebranym, że każdy z nich jest winny śmierci człowieka, a teraz nadszedł czas kary. Każda z osób po kolei ginie zgodnie z treścią wierszyka-wyliczanki, a morderca jest wśród nich…

Czytając książkę można poczuć grozę i strach bohaterów oczekujących na śmierć z ręki szaleńca. Książka „wciąga” i zmusza nas do zadania sobie pytania:, „Kim jest morderca?”. Gdy już sądzimy, że rozwiązaliśmy zagadkę nasz podejrzany ginie. Napięcie z każdą stroną wzrasta i trzyma do samego końca. Książka ta zachęca czytelnika do sięgnięcia po kolejne tytuły, które napisała pani Christie. Lekturę wręcz się „chłonie” w jedno popołudnie, ponieważ napięcie i ciekawość nie pozwala nam od niej odejść. Jest to najlepszy kryminał, jaki do tej pory przeczytałam i gorąco polecam zapoznać się z tym dziełem literatury kryminalnej.
Oceniam książkę 10/10.

2 komentarze:

  1. Tytuł intryguje ale klimat nie mój :(
    http://justboooks.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. Będę musiała w takim razie przeczytać!

    OdpowiedzUsuń